БИБЛ нуди најмалку две места за македонските екипи за 2020/2021

Челниците на Балканската кошаркарска лига (БИБЛ) испратиле допис до Македонската федерација со покана за учество во натпреварувањето на најмалку два клуба од нашата земја. Во БИБЛ-лигата во оваа актуелна сезона,...

АБА ЗАВРШИ БЕЗ ШАМПИОН,МЗТ ОСТАНУВА ВО АБА 2 ?

АБА лигата која во месец март  беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи,одлука која останува  да се официјализира после денешната  видеоконференцијата. Првенството завршува без прогласување на  шампион но...

Кошаркарите една година без официјален натпревар

Кошаркарската репрезентација на Македонија за оваа година заврши со настапите во квалификациите за Европското првенство. ФИБА донесе одлука да ги презакаже ноемвриските натпревари за следната година, што значи дека нашата...

МЗТ : Антиќ не постои за нас,правдата ќе ја бараме на суд

По официјалната одлука на КФСМ за поништување на сезоната, стигна и реакција од МЗТ Скопје . Антиќ и соработниците повеќе не постојат за МЗТ Скопје Аеродором,стои во обемното соопштение на...

КФСМ: СЕЗОНАТА Е ЗАВРШЕНА БЕЗ ПРОГЛАСУВАЊЕ НА ШАМПИОН

Домашната куќа на кошарката објави дека  Управниот Одбор ја верификувал одлуката за  прекик  на   сезоната  2019/2020 без прогласување на шампион.Во соопштението на КФСМ е истакнато,,Со убедливо мнозинство УО донесе одлука...

Белград домаќин на Ф8 во Еврокупот?

Иако се уште нема официјална потврда, медиумите во Италија објавија вест дека завршниот турнир во кошаркарскиот Еврокуш ќе се одржи во Белград. Решавачката битка за титулата во второто по ранг...

МЗТ Скопје со предлог до КФМ како да се комплетира сезоната

„Со оглед на неодамнешните изјави на претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Перо Антиќ, дека шампион се станува само на терен, управата на МЗТ Скопје Аеродром денеска испрати конкретен...

Клубовите гласаа само консултативно, УО на КФСМ ќе го има последниот збор

„Куќата на кошарката“ не донесе конечна одлука околу прогласување на шампион во Првата лига, бидејќи денешното гласање на клубовите од елитата било само консултативно.  Последниот збор околу тоа дали сезонава...

НБА-лигата ги отвора тренинг-центрите на дел од тимовите

НБА-лигата се подготвува за рестарт на сезоната, а првиот чекор кон тоа е отворање на тренинг-центрите на тимовите. Американските медиуми велат дека НБА-лигата ќе им дозволи на дел од тимовите...

МЗТ со донација од 100.000 денари

Македонскиот шампион во кошарка,МЗТ Скопје нема да користи субвенции и донира 100.000 денари со приклучување кон  иницијативата ’’Спортисти против корона вирусот’’  за обезбедување заштитни маски и опрема за здравствените работници,...