МОТО ГП: ШАМПИОНОТ ВО МОТО 2,ХОРХЕ МАРТИН СЕ ПОДГОТВУВА ЗА МОТО ГП ДЕБИ НА ДУКАТИ

Хорхе Мартин е блиску до  седиште во  Прамак Рејсинг за 2021 што би го лансирало   талентираниот шпански мотоциклист во MotoGP класата. Според Алберт Валера ,менаџер на  Звездата на KTM во...

Бах го соопшти најлошото сценарио за ОИ

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Томас Бах го соопшти и најцрното можно сценарио за судбината на Игрите во Токио кои се поместени за следната година. Тој во интервју за BBC...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО 2008,РОСИ СЕ ИЗЕДНАЧИ СО АНХЕЛ НИЕТО

На денешен ден 2008 година на трката во Ле Ман,Валентино Роси  ја оствари 90 победа во кариерата од настапите на СП во мотоциклизам со што се изедначи со легендарниот шпански...

Пливачите бараат отворање на базените

Соопштение на Пливачката федерација на Македонија, пренесено во целост. Поради ситуацијата со коронавирусот спортскиот свет за прв пат се сретна со одложување на едни Олимписки игри во мирнодопско време,покрај најголемиот...

МОТО ГП: Откажани три трки,сезоната може да продолжи во јули

Дорна соопшти дека официјално се откажи трките во Германија,Холандија и во  Финска.Најавите се дека сезоната ќе може да се заврши со 10 до 12  Гран При викенди ,ако не се...

ИОК со милионски загуби

Одложувањето на Летните олимписки игри предизвикаа големи финансиски проблеми на сите вклучени во најголемиот спортски настан на планетава. Сепак и покрај големите загуби олимпиското движење има начин како да им...

Донација на ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија денеска ги предаде во трајна сопственост трите амбулантни возила кои нашата „Куќа на фудбалот“ ги набави за потребите на Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“...

ОИ ВО ТОКИО ОД 23.07 ДО 07.08.2021

Според јапонските медиуми, домаќините веќе го одредиле новиот датум за почеток на  Олимписките Игри и тоа  од 23. јули до  7. август 2021. Се очекува во текот на следната седмица...

Обезбедeните норми нема да се поништат

Интернационалниот олимписки комитет потврди дека нема да се поништат нормите со кои спортистите до овој момент обезбедиле учество на Игрите во Токио. До сега познати се околу 57 проценти од...

Наскоро ќе се објави терминот за одржување на ЛОИ 2021

Олимписките игри во Токио се дефинитивно откажани, Јапонците бараат начин како да ги санираат финансиските загуби, а Интернационалниот олимписки комитет наскоро ќе го објави терминот на одржување за следната година....