15-ти фестивал на современа уметност АКТО

Со изработка на мурал кој содржи цитатат од „Песната за солидарност“ на Бертол Брехт, денеска во Битола симболично е отворено 15 издание на фестивалот за современа уметност АКТО. Муралот е...

Косово со нови мерки за заштита од Ковид-19, се враќа самоизоалцијата во случаите на контакт со заразен

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои беа усвоени на денешната седница на Владата. Земај информира дека од...

Хоти: Дијалогот со Србија нема алтернатива и Косово е подготвено за тој процес

Косовскиот премиер Авдулах Хоти вели дека, независно од последниот развој на настаните, дијалогот со Србија нема алтернатива и дека Косово е подготвено за продолжување на тој процес кој, според него,...

ЕУ повлече седум милиони маски бидејќи не се безбедни

Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од новиот коронавирус, соопшти европскиот Одбор за внатрешен пазар и заштита...

Џо Бајден нема да држи предизборни митинзи

Кандидатот на Демократската партија на претседателските избори во САД, Џо Бајден, денеска соопшти дека нема да организира предизборни митинзи поради епидемијата на коронавирусот. Ќе  ги почитувам наредбите на лекарите, не...

Полицијата во Хонгконг употреби водени топови против демонстранти и новинари

Полицијата во Хонгконг денеска употреби водени топови за да растера помали групи демонстранти, а на мета биле и новинари. Биле уапсени 30 лица во протестите кои се одржуваат еден ден...

Филипче: Се намалува бројот на приеми на пациенти, се прават проекции и за нови болнички капацитети

Изминатите нeколку денови се намалува бројот на приеми споредено со тоа што беше пред десеттина дена кога имаше огромен број пациенти кои доаѓаа во болница и тогаш немаше пациенти кои...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на...

Влезот на македонски државјани во Грција забранет на сите гранични премини

Околу 10 до 15 автомобили од Северна Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на грчко-бугарската граница, откако сакале преку Бугарија да влезат во Грција,...

Без најава Евзони повторно затворен за влез во Грција 

Пред еден час, грчките погранични службеници повторно го затворија копнениот премин „Евзони“. Од граничниот премин „Богородица“ ни ја потврдија одлуката на нивните колеги од спротивната страна и само кажаа дека...