Вардар меѓу носителите во ждрепката за Лигата на шампиони

Вардар ќе биде носител во ждрепката за групната фаза во ракометната Лига на шампиони идната сезона. ЕХФ денеска ги објави квалитативните барабани, а „црвено-црните“ се меѓу четирите главни фаворити Вардар,...

ЕХФ: ВАРДАР ЕДИНСТВЕН КЛУБ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ЛШ ЗА 2020/21

Европската ракометна федерација ја објави листата од 16 клубови кои ќе учествуваат во ЛШ следната сезона.Покрај 10-те потврдени екипи како  ,Вардар,ПСЖ,Барселона,Загреб,Порто,Кил ,Фленсбург,Веспрем, Кјелце и Алборг,ЕХФ додели 6 вајлд карти  што...

Ракометарите ги добија ривалите за пласман на ЕП 2022

Македонската ракометна репрезентација во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022  ќе игра против актуелниот светски првак Данска, потоа Швајцарија и Финска. Денешната ждрепка во Виена, ја смести нашата...

Вардар ,,пазари’’во Загреб

Вардар се подготвуваа за новата сезона каде го очекува повторно битка на повеќе фронтови,во ЛШ,Сеха лигата и во  домашното првенство кое  ќе биде  интересно во трка за врвот  каде свои...

Македонија во вториот сад во квалификациите за Евро 2022

Во пресрет на жрепката за квалификациите за Европското првенство во ракомет во машка конкуренција што ќе се одржи во 2022 година, а домаќини се Унгарија и Словачка, ЕХФ ги одреди...

Новиот Вардар ќе има додавка во името: Кантeгрел доаѓа, со Соареш се преговара

Михајло Михајловски е во процес на преземање на ракометниот клуб Вардар од Сергеј Самсоненко, кој се повлекува по шестгодишно спонзорирање. За Телма, Михајловски вели дека во тек се административните работи...

ДИБИРОВ ВО ВАРДАР И ВО 2021

Тимур Дибиров (36)  со објава на социјалните мрежи потврди  дека  ќе игра за Вардар и во 2021 година.Искусниот крилен играч од Русија им се приклучи на  Стојанче Стоилов, Иван Чупиќ...

Познати нашите претставници во натпреварувањата на ЕХФ

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија денеска донесе одлука за нашите претставници во европските натпреварувања. Бидејќи националното првенство е прекинато, федерацијата реши настапот во меѓународните натпреварување да го распредели...

Митревски заминува од Еурофарм Пелистер

Според последните информации од Битола,Никола Митревски најавил  дека  од наредната сезона нема да биде дел од Еурофарм Пелистер.Поранешниот голман на Бенфика и Доброгеа Суд,  пред  една година се врати во...

СЕХА Ф4 ќе се одржи во септември

Директорот на СЕХА лигата, Синиша Остојиќ најави дека завршницата од регионалното ракометно натпреварување ќе се одржи во септември и тоа пред почетокот на новата сезона. Остојиќ верува дека земјите од...