Филипче: Се намалува бројот на приеми на пациенти, се прават проекции и за нови болнички капацитети

Изминатите нeколку денови се намалува бројот на приеми споредено со тоа што беше пред десеттина дена кога имаше огромен број пациенти кои доаѓаа во болница и тогаш немаше пациенти кои...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на...

Влезот на македонски државјани во Грција забранет на сите гранични премини

Околу 10 до 15 автомобили од Северна Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на грчко-бугарската граница, откако сакале преку Бугарија да влезат во Грција,...

Без најава Евзони повторно затворен за влез во Грција 

Пред еден час, грчките погранични службеници повторно го затворија копнениот премин „Евзони“. Од граничниот премин „Богородица“ ни ја потврдија одлуката на нивните колеги од спротивната страна и само кажаа дека...

ДИК го заклучи Избирачкиот список

На претстојните парламентарни избори, право на глас имаат 1.814.263 избирачи. ДИК го заклучи Избирачкиот список и го дополни со сите кои ќе наполнат 18 години до 15-ти јули и кои...

По три и пол месеци пауза стигнаа првите патници на скопскиот аеродром

Осум часот изутрина - скопски аеродром. Прв пат по три ипол месеци полн со патници. Уште на влез ги чека информација за строгите протоколи за патување. Мора да се тука...

Филипче: Во контакти сме со соседите, aко има потреба ќе го препорачаме рестриктивна мерка

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави деновиве ќе разговараат со претставници на здравствените власти на Србија и на Косово за состојбата со коронавирусот и за потенцијалните ризици по нашата...

Еден позитивен од шестмината приведени по синоќешниот инцидент во ГОБ „8 септември“

Еден позитивен од шестмината приведени по синоќешниот инцидент во ГОБ 8 септември Еден од приведените за вчерашниот инцидент во Градската општа болница 8 септември бил позитивен на коронавирус и имал...

Ременски поднесе барање за изземање на Вилма Рускоска од судењто за „Меќународниот сојуз“

Поранешната пратеничка Фросина Ременски која е третобовинетата во случајот за „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски до државниот јавен обвинител Љубомир Јовески поднесе барање за изземање на обвинителката Вилма Рускоска од...

По три ипол месеци пауза стигнаа првите патници на скопскиот аеродром

Полетаа и слетаа првите авиони на скопскиот аеродром. Некои патници заглавени со месеци во земјава, одат во земјите каде што живеат, други пак заглавени во европските земји, едвај дочекаа да...