ФФМ: Вардар без лиценца за Европа

ФФМ ја објави листата на екипи што добија лиценци за настап во Европа како и на клубовите кои не ги  исполниле   критериумите.Втора година по ред Вардар ќе остане без меѓународни...

Ѓоковиќ со позитивен тест на Ковид 19

Водечкиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ  е инфициран со  Корона  вирусот .Откажан е  преостанатиот дел од  турнејата Адрија Тур  во Бања Лука и Сараево. Веднаш по пристигнувањето во Белград, отидовме на...

Вардар меѓу носителите во ждрепката за Лигата на шампиони

Вардар ќе биде носител во ждрепката за групната фаза во ракометната Лига на шампиони идната сезона. ЕХФ денеска ги објави квалитативните барабани, а „црвено-црните“ се меѓу четирите главни фаворити Вардар,...

ЕХФ: ВАРДАР ЕДИНСТВЕН КЛУБ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ЛШ ЗА 2020/21

Европската ракометна федерација ја објави листата од 16 клубови кои ќе учествуваат во ЛШ следната сезона.Покрај 10-те потврдени екипи како  ,Вардар,ПСЖ,Барселона,Загреб,Порто,Кил ,Фленсбург,Веспрем, Кјелце и Алборг,ЕХФ додели 6 вајлд карти  што...

Ракометарите ги добија ривалите за пласман на ЕП 2022

Македонската ракометна репрезентација во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022  ќе игра против актуелниот светски првак Данска, потоа Швајцарија и Финска. Денешната ждрепка во Виена, ја смести нашата...

Вардар ,,пазари’’во Загреб

Вардар се подготвуваа за новата сезона каде го очекува повторно битка на повеќе фронтови,во ЛШ,Сеха лигата и во  домашното првенство кое  ќе биде  интересно во трка за врвот  каде свои...

Куп на Италија: Јувентус е првиот финалист

Дербито во Торино го врати фудбалот во Италија.Во реванш полуфиналето од домашниот куп,Јувентус и Милан синоќа  одиграа 0-0,но поради голот на гости во ремито од 1-1 на Сан Сиро на...

МОТО ГП: ШАМПИОНОТ ВО МОТО 2,ХОРХЕ МАРТИН СЕ ПОДГОТВУВА ЗА МОТО ГП ДЕБИ НА ДУКАТИ

Хорхе Мартин е блиску до  седиште во  Прамак Рејсинг за 2021 што би го лансирало   талентираниот шпански мотоциклист во MotoGP класата. Според Алберт Валера ,менаџер на  Звездата на KTM во...

МЕРЦЕДЕС И ФЕРАРИ НА ТЕСТ СЕСИЈА ПРЕД СТАРТОТ НА 2020

Звукот на моторите  во Формула 1 ќе се врати на  тркачките патеки веќе  следната недела.Шампионскиот тим на  Мерцедес планира дводневен приватен тест на Силверстоун.Германската екипа ќе  работи  на новиот болид...

ФФМ ја прекина сезоната во ПМФЛ и во Купот

Дефинитивно прекин  на Првата  МФЛ и натпреварувањето во Купот на Македонија,без прогласување на шампион.Процесот на лиценцирање е се уште во тек, по што ќе се одредат екипите кои ќе играат...