РКЕ – Нова цена на струјата за два месеци

Поради вонредната состојба во која до неодамна беше земјата – Регулаторната комисија за енергетика, на барање на енергетските компании направи промена на правилниците за електрична енергија, природен гас и топлинска...

Индустриското производство во мај со пад од 27 отсто

Индустриското производство во мај годинава забележа пад од 27 отсто во однос на мај лани, а од почетокот на годинава до мај во однос на тој период минатата година намалување...

Горивата поскапуваат за половина денар по литар

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на...

„Здрава котлина“: Во секоја политичка партија има поединци кои се вмешани во рудниците

Во секоја политичка партија има поединци кои се вмешани во рудниците, велат активистите на Здрава котлина. Сметаат дека корумпирани политичари договарале рудници и предупредуваат дека голем број поддржувачи ќе ги...

Аеродромите од 1 јули целосно отворени за сообраќај

Од среда, 1 јули целосно ќе бидат отворени за сообраќај двата аеродрома во земјава, а во моментов се работат протоколите за работа на аеродромите, потврди денеска министерот за транспорт и...

Макпетрол А.Д. – Центар Dell е прогласен за Workforce Transformation Partner of the Year на Dell Technologies

Светскиот ИТ гигант Dell Technologies ја одржа годишната гала манифестација Dell Technologies Partner Awards за првпат во форма на виртуелен настан. На настанот се прогласуваат најдобрите партнери и дистрибутери на...

Зголемна цената на Ел-1 горивото согласно Уредбата за изедначување на акцизата со дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни (РКЕ) донесе одлука малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (Ел-1) да изнесува 51,5 денари за литар со што изврши усогласување со објавената...

Владата ја изедначи акцизата на црвената нафта и дизелот

Изедначена е акциза на екстралесното масло за домаќинствата и дизел готивото. Одлуката вечра ја донесе Владата за да се оневозможи злоупотребата на користењето на маслото за греење спротивно на неговата...

„ Макпетрол“ ја поздрави одлуката на Владата за изедначување на акцизите на екстра лесното гориво и на дизелот

„Макпетрол“ АД ја поздрави Одлуката на Владата за изедначување на акцизата на екстра лесното гориво со акцизата на дизел горивото. Одлуката за изедначување на акцизата на екстра лесното гориво со...

„ Среќни денови “ во Нептун

„Lucky days” од 22-28 јуни во „Нептун” - продажна акција со најголеми попусти! Овие “Среќни денови” потрошувачите ќе може да купуваат производи со најголеми попусти и до 60 рати со haPPy инстант...