Македонија

Филипче: Се намалува бројот на приеми на пациенти, се прават проекции и за нови болнички капацитети

Изминатите нeколку денови се намалува бројот на приеми споредено со тоа што беше пред десеттина дена кога имаше огромен број...

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми...

Влезот на македонски државјани во Грција забранет на сите гранични премини

Околу 10 до 15 автомобили од Северна Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на...

Без најава Евзони повторно затворен за влез во Грција 

Пред еден час, грчките погранични службеници повторно го затворија копнениот премин „Евзони“. Од граничниот премин „Богородица“ ни ја потврдија одлуката...

Свет

Косово со нови мерки за заштита од Ковид-19, се враќа самоизоалцијата во случаите на контакт со заразен

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои беа...

Хоти: Дијалогот со Србија нема алтернатива и Косово е подготвено за тој процес

Косовскиот премиер Авдулах Хоти вели дека, независно од последниот развој на настаните, дијалогот со Србија нема алтернатива и дека Косово...

ЕУ повлече седум милиони маски бидејќи не се безбедни

Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од...

Џо Бајден нема да држи предизборни митинзи

Кандидатот на Демократската партија на претседателските избори во САД, Џо Бајден, денеска соопшти дека нема да организира предизборни митинзи поради...