МЕРЦЕДЕС И ФЕРАРИ НА ТЕСТ СЕСИЈА ПРЕД СТАРТОТ НА 2020

Звукот на моторите  во Формула 1 ќе се врати на  тркачките патеки веќе  следната недела.Шампионскиот тим на  Мерцедес планира дводневен приватен тест на Силверстоун.Германската екипа ќе  работи  на новиот болид...

Холандија ќе почека уште една година на трка во Формула 1

Холандското гран при сезонава требаше да се врати на календарот на Формула 1 по цели 35 години пауза и тоа на реновинираната патека „Зандвурт“.  Трката првично требаше да се одржи...

Браун со нов предлог за продолжение на Ф1 шампионатот

Извршниот директор на Формула 1, Рос Браун изјави дека челниците на шампионатот размислуваат за нова варијанта како да се продолжи сезоната. Со оглед на фактот дека скоро половина од трките...

Почина Стирлинг Мос, легендарниот британски Ф1 возач

Британската легенда на моторспортот, Сер Стерлинг Мос почина на 90-годишна возраст по долго боледување. Мос   се смета за еден од најголемите возачи на Формула 1 на сите времиња, иако никогаш...

ДО КРАЈОТ НА АПРИЛ ЌЕ БИДЕ ПОЗНАТА СУДБИНАТА НА СИЛВЕРСТОУН ВО Ф1 ЗА 2020

После откажувањето на Грен слем тенискиот турнир Вимблдон за прв пат после Втората светска војна,британците со соочуваат со опасност за одложување и на трационалната Гран При трка во Формула 1.Во...

Биното: Сезоната во Ф1 може да заврши и во 2021

Матија Биното, првиот човек на Ферари во Ф1 изјави дека тимовите се во постојана комуникација и прават обид заедно со  претседателот на Формула 1 Чејс Кери и со  ФИА што...

ЛЕКЛЕР ТРИУМФИРАШЕ НА МОНЦА

Пилотот на Ферари,Шарл Леклер победи на Формула 1 трката во Монца и после деветгодишна пауза  му го донесе првиот триумф на италијанскиот тим  на домашната патека. Шарл Леклер ги минува...

БОТАС НА ПОЛ ВО СИЛВЕСТОУН,ХАМИЛТОН НА 2.МЕСТО

Тандемот на Мерцедес го окупираше првиот стартен ред за утрешната трка на Силверстоун.Ватлери Ботас стигна до  4. пол позиција  сезонава со предност од само  6 илјадити делови од секундата пред...

Триумф на Хамилтон во Франција

Актуелниот светски првак Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Франција што се возеше на патеката Пол Рикар. Во осмата трка од шампионатот Хамилтон стигна до шестиот триумф....

ПОБЕДА ЗА ХАМИЛТОН,КАЗНА НА ФЕРСТАПЕН

Луис Хамилтон ги издржа притисокот и после 78 кругови низ улиците на Монте Карло се избори за 4. победа сезонава ,втора по ред откако пред две седмици беше најбрз и...