ФФМ: Вардар без лиценца за Европа

ФФМ ја објави листата на екипи што добија лиценци за настап во Европа како и на клубовите кои не ги  исполниле   критериумите.Втора година по ред Вардар ќе остане без меѓународни...

Куп на Италија: Јувентус е првиот финалист

Дербито во Торино го врати фудбалот во Италија.Во реванш полуфиналето од домашниот куп,Јувентус и Милан синоќа  одиграа 0-0,но поради голот на гости во ремито од 1-1 на Сан Сиро на...

ФФМ ја прекина сезоната во ПМФЛ и во Купот

Дефинитивно прекин  на Првата  МФЛ и натпреварувањето во Купот на Македонија,без прогласување на шампион.Процесот на лиценцирање е се уште во тек, по што ќе се одредат екипите кои ќе играат...

ФФМ го прекина првенството, нема да прогласи шампион

На вонредната седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија одржана преку видео конференциска врска, имајќи ја во предвид целокупната епидемиолошка ситуација во земјата и фактот дека бројот на...

Семедо ја напушта Барселона и потпишува за Сити

Барселона е подготвена да го продаде Нелсон Семедо во Манчестер сити за 40 милиони евра. Преговорите помеѓу двата клуба моментално се во тек, а премиерлигашот имал и обид за трампа...

Игало останува во Манчестер ј. до јануари 2021 година

Одион Игало ќе остане во редовите на Манчестер јунајтед и во следните шест месеци откако премиерлигашот и Шангај Шенуа се договорија за нова позајмица. Нигериецот пристигна на „Олд Трафорд“ во...

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите што ги спроведува Синдикатот, ќе се тестираат сами

Бројот на позитивни лица на Kовид-19 во македонскиот фудбал се зголеми на седум. Двајца се од таборот на Шкендија, а дури петмина од Ренова. Тимот од Џепчиште вчера објави за...

Италијанците стартуваат со Купот, па потоа и со Серија А

Италијанскиот фудбал денеска исто така доби датум за рестарт. Натпреварите на Апенините ќе започнат на 13 јуни со Купот, а една недела подоцна ќе продолжи и Серија А. Министерот за...

Англискиот елитен фудбал официјално се враќа на 17 јуни

Фудбалот во Англија ќе продолжи на 17 јуни со два натпревари Манчестер  сити -  арсенал и Астон Вила против Шефилд јунајтед. Овие два натпревари беа одложени од претходно поради Лига...

Фудбалските прволигаши почнаа со тренинзи и тестирање за Ковид-19

Дел од македонските прволигаши вчера започнаа со тренинзи, останатите денеска. Клубовите најпрво тргнуваат со индивидуални тренинзи за да ги запазат трите фази според донесениот медицински протокол. Во втората фаза клубовите...