Косово со нови мерки за заштита од Ковид-19, се враќа самоизоалцијата во случаите на контакт со заразен

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои беа усвоени на денешната седница на Владата. Земај информира дека од...

Хоти: Дијалогот со Србија нема алтернатива и Косово е подготвено за тој процес

Косовскиот премиер Авдулах Хоти вели дека, независно од последниот развој на настаните, дијалогот со Србија нема алтернатива и дека Косово е подготвено за продолжување на тој процес кој, според него,...

ЕУ повлече седум милиони маски бидејќи не се безбедни

Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од новиот коронавирус, соопшти европскиот Одбор за внатрешен пазар и заштита...

Џо Бајден нема да држи предизборни митинзи

Кандидатот на Демократската партија на претседателските избори во САД, Џо Бајден, денеска соопшти дека нема да организира предизборни митинзи поради епидемијата на коронавирусот. Ќе  ги почитувам наредбите на лекарите, не...

Полицијата во Хонгконг употреби водени топови против демонстранти и новинари

Полицијата во Хонгконг денеска употреби водени топови за да растера помали групи демонстранти, а на мета биле и новинари. Биле уапсени 30 лица во протестите кои се одржуваат еден ден...

САД не оставија лек за Европа, ја купија цела залиха на Ремдесивир

Лекот Ремдесивир, кој се покажа ефикасен во борбата против корона вирусот од денеска го нема на залиха. САД се договори со производителот Гилеад да ја купат целата залиха од 500-тини...

Хрватска го укина обврзниот карантин за граѓаните од Србија, БиХ и од Црна Гора

Во согласност со одлуката на хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита од денеска се укинува обврзниот 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина, од Србија и од Црна Гора...

Повеќе од 30 предградија на Мелбурн повторно во карантин

Австралиските власти од денеска на полноќ воведуваат мерка карантин за околу 300.000 луѓе во предградија во северниот дел на Мелбурн. Мерката се воведува по двонеделниот двоцифрен пораст на бројот на...

Забава за испраќање на короната во Прага

Светската здравствена организација неделава предупреди дека пандемиајта на Ковид-19 не е ни блиску до крајот, но тоа не ги спречи Чесите да организираат голема забава во Прага за да го...

САД ги купиле сите резерви на лекот „Ремдесивир“ во светот

Американската администрација на претседателот Доналд Трамп го купила речиси целото количество на лекот „Ремдесивир“ во светот во следните три месеци, кој се покажа ефикасен во лекувањето на новиот коронавирус. Експертите...