МЗТ Скопје со предлог до КФМ како да се комплетира сезоната

„Со оглед на неодамнешните изјави на претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Перо Антиќ, дека шампион се станува само на терен, управата на МЗТ Скопје Аеродром денеска испрати конкретен предлог до Куќата на кошарката со начинот на кој сметаме дека би можело да се дојде до нов шампион и тоа во период од само еден месеџ.

Согласно трендот на намалување на пандемијата со коронавирусот и најавите за нормализирањето на животот во државата, наш став е дека во текот на јуни може да се одигра скратен плејоф со екипите кои обезбедија пласман во Суперлигата. Во четврт-финалето би играле екипите 3-6 и 4-5 до две победи, додека двете првопласирани екипи би биле слободни. Во полуфиналето би се сретнале лидерот на табелата со победникот од 4-5, додека второпласираниот со победникот 3-6, во серија до три победи. Победниците би се нашле во големото финале, кое исто така би се играло до три победи. Сите средби би се играле дома и на гости, а дали ќе има публика зависи од проценката на државните органи.

Екипите би настапиле само со домашни кошаркари, бидејќи странците многу тешко би дошле поради затвореноста на границите и задолжителниот карантин, поради што предлагаме мини-преоден рок од 15 до 31 мај во кој прволигашите би се докомплетирале. Згора на тоа, наш став е дека најнапред треба да се одигра и последното 18 коло од Првата лига за да се одредат стартните броеви на екипите пред доигрувањето со оглед на малата додовна разлика помеѓу тимовите. Нашиот предлог предвидува и одредено пролонгирање, ако тоа биде потребно, со тоа што предложените датуми би се поместиле за периодот кој ќе биде одреден за подоцнежен старт на доигрувањето на кошаркарската елита.

Со ова би се задоволиле желбите и ставовите на поголем број клубови искажани изминатиов период дека првакот се добива на терен, нешто што и претседателот Антиќ го потенцира во повеќе наврати. Од челниците на КФМ бараме нашиот предлог да биде презентиран пред клубовите како и пред членовите на Управниот одбор на првиот следен состанок”, се вели во соопштението на МЗТ Скопје.

Објавено на
© 2024 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ