Штипскиот универзитет со нова електронска платформа за упис на студенти

Штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ за два дена ја стартува новата електронска платформа за упис на студенти во прва година, кои почнуваат на 24 август. Платформата се воведува за да се...

Мицкоски поради изборни активности го прескокна распитот за кафеаната во Боемска, полицијата уште не ги кани партиските лидери за „бомбите“

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски не дојде на повик на полицијата во станицата Беко за неговата посета во затворениот дел на винарија на улица Боемска поради изборни активности. Во станицата Беко...

„Виз Ер“ на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

Со лет на „Виз ер“ во среда се отвора Меѓународниот аеродрoм – Скопје. „Виз Ер“ ќе го отвори и аеродромот во Охрид „Свети Апостол Павле“ в четврток со лет со...

Зибери: Задолжително изучување на албански јазик од 5 одделение и консензуална химна

На импровизирана бина, со импровизиран кабинет и пред неколку сотитци партичски членови, активисти и симпатизери кандидатот на ДУИ, Насер Зибери ја промовираше својата програма за првите 100 дена која се...

Две медицински лица од кумановската болница по втор пат позитивни на корона вирус

Две медицински лица од кумановската болница по втор пат се позитивни на корона вирус. Ова за Телма го потврдува и директората на болницата Снежана Захариева која вели дека и тие...

Од денеска повторно може да се одржуваат музички настани

По пауза од три месеци, Комисијата за заразни болести одлучи да им дозволи на музичарите да се вратат на работа. Усвојувањето на предлозите за организирање музички настани, на кој заеднички...

Филипче: Бројот на заразени со Ковид-19 во Скопје е во континуиран пад, но има нови случаи во неколку градови

Бројот на заразени со Ковид-19 во Скопје е во континуиран пад, но имаме нови случаи во околината на Тетово, во околината на Гостивар, Штип, Ресен и Битола. Тоа се уште...

На Јутјуб нова аудиоснимка од разговор меѓу Мицкоски и Кичеец

„Сашо никогаш не дојде во партија, скршен од мака“, му вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Зоран Милевски Кичеец, еден од осудените во случајот„Рекет“  во последната аудиоснимка што утрово...

Филипче: Не е време за отворање на градинките

Министерот за здравство Венко Филипче не може да каже точно кога би биле отворени градинките, но како што вели, тоа сигурно нема да биде во скоро време, поради порастот на...

Грција задутре го отвора преминот Евзони на границата со Северна Македонија

Грција од среда отвора седум гранични премини на копнените граници со Северна Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави...