Младите кошаркари денеска против Израел

Македонската кошаркарска селекција до 16 години денеска на Европското првенство А дивизија ќе го одигра натпреварот од второто коло, а противник ни е репрезентацијата на Израел. По вчерашниот добар настап...

Продолжува триумфалната низа на кошаркарите

Македонската кошаркарска селекција до 18 години ја совлада Словачка со 83:58 и ја продолжи триумфалната низа на Европското првенство Б дивизија што се одржува во Романија. Со оваа победа избраниците...

Кошаркарските надежи денеска против Словачка

Македонската машка кошаркарската репрезентација до 18 години на Европското првенство Б дивизија што се одржува во Романија денеска од 14 часот се среќаваат со селекцијата на Словачка. Избраниците на селекторот...

КОЧОВ И СЛЕДНАТА СЕЗОНА НА КЛУПАТА КАЈ МЗТ СКОПЈЕ

Ѓорѓи Кочов ја има довербата на МЗТ и ќе ја води екипата и во следната сезона,потврдија од таборот на домашниот првак.34 годишниот стратег го предводеше клубот  до 7.титула во домашното...

Второ коло на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција

Денеска се играат мечевите од второто коло во фазата по групи на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција што се одржува во Летонија и Србија. Во А групата од...

Србија и Летонија домаќини на женскиот Евробаскет

Од денеска во Србија и Летонија почнува Европското првенство во кошарка во женска конкуренција. Првата фаза од натпреварувањето ќе се игра во двете земји, а домаќин на елиминацискиот дел од...

ГОЛДЕН СТЕЈТ ЈА ПРОДОЖНИ ФИНАЛНАТА СЕРИЈА

Кошаркарите на ГС го победија Торонто со 106-105 ,намалија на 2-3 во финалната серија и обезбедија најмалку уште еден меч.Сепак триумфот во Канада Ер  центарот мина во сенка на тешката...

ПРВО ФИНАЛЕ ВО ИСТОРИЈАТА НА ТОРОНТО

Кошаркарите на Торонто ја искористија првата меч топка и со 100-94 ја затворија серијата со Милвоки во битка за конференциска титула на Истокот и влез во големото НБА финале.На почетокот...

Голден Стејт ќе ја брани титулата во НБА

Голден Стејт е првиот финалист во разигрувањето за титулата во НБА лигата. Актуелниот шампион и во четвртиот дуел против Портланд успеа да забележи победа и го чека епилогот од финалето...

Адетокумбо, Харден и Џорџ кандидати за МВП

Јанис Адетокумбо, Пол Џорџ и Џејмс Харден се тројцата кошаркари кои влегоа во потесниот круг на кандидати за титулата најкорисен играч во првиот дел од сезоната во НБА лигата. Во...