Димевски ја закупил салата „Кале“, која требаше да биде „Дом на кошарката“

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски, кој воедно беше и советник за спорт на сега веќе екс-премиерот Зоран Заев е под истрага на Антикорупциската комисија поради закуп...

Дончиќ избран во дрим тимот на деценијата

Иако  од 2018  настапува во НБА лигата, елитното европско кошаркарско натпреваруање не го заборави Лука Дончиќ.21 годиншниот словенец  е избран за дел од дрим-тимот на деценијата на Евролигата.Дончиќ го освои...

НБА ПРИВРЕМЕНО ЈА ПРЕКИНА СЕЗОНАТА 2019-2020

После првите  позитивни тестови на НБА играчи,комесарот на лигата Адам Силвер најави лок-аут,кој стапи на сила денеска.Претходно,суспендиран беше мечот Јута-Оклахома,  откако центарот на Јута Џез, Руди Гоберт, беше позитивен  за...

Кошаркарите загубија од Русија и покрај храбрата игра

Македонската кошаркарска репрезентација го доживеа и вториот пораз во квалификациите за Eвропското првенство во 2021 година, откако денеска загуби на гостувањето кај Русија со 77-67. За разлика од првиот натпревар...

Кошаркарите поразени во дуелот со Естонија

Македонската кошаркарска репрезентација со пораз ги отвори квалификациите за Европското првенство. Вечерва со Скопје нашиот состав загуби од Естонија со 81:72. Клучен момент на натпреварот беше очајната втора четвртина во...

МЗТ се засили со Американецот Олуџоби

Раководството на МЗТ Скопје денеска јавно најави дека во тимот ќе има промени и изрази незадоволство од игрите на дел од странските засилувања. Реконструкцијата започна, бидејќи „металците“ официјално ангажираа нов...

(видео) Легендарниот Коби Брајант го загуби животот во хеликоптерска несреќа, меѓу 5-те жртви е и неговата 13-годишна ќерка Џиана

Поранешната НБА ѕвезда и еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант, го загуби својот живот  во хеликоптерска несреќа, на 41- годишна возраст . Брајант и уште четири лица...

МЗТ го реши и Динамик за седма победа во АБА2

МЗТ скопје го запиша седмиот триумф на деветиот натпревар во АБА2-лигата, откако вечерва славеше во Белград кај Динамик со 92-82. „Металците“ имаа одлична шутерска вечер со погодени 13 тројки од...

АБА 2: ТРИУМФ НА МЗТ КАЈ СПАРС

МЗТ Скопје Аеродром  одигра во победички ритам  и во  вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата,со победа на гости кај Спарс од 65-77.После израмнето прво полувреме од 35-34 за домашните,МЗТ ...

ФОКС СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ТИМОТ НА САД

Бекот на Сакраменто Кингс, Ди Аарон Фокс, го одбра клубот пред националната селекција.Тој се одлучи за  подготовки кон  новата сезона во НБА, каде Кингси ќе бркаат прв плеј-оф пласман после...