Наумоски ја доби довербата, во наредните две години ќе биде претседател на МКФ

Актуелниот претседател Петар Наумоски и во наредните две години ќе ја предводи Македонската кошаркарска федерација откако 16 од 30 делегати му дадоа доверба на Вонредното Собрание по иницијативата за негова...

Давитков го изостави Антиќ, ги повика Трајковски и Симоновски

Селекторот на македонската машка кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список од 23 играчи на кои ќе смета за вториот прозорец во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година....

Бомбастичен трејд во НБА: Блејк Грифин замина во Детроит

Лос Анџелес клиперс го трејдуваа својот најдобар кошаркар Блејк Грифин во редовите на Детроит пистонс. Оваа вест дојде како шок за фановите на НБА, бидејќи се случи како „гром од...

МЗТ против Мега ја бара последната „сламка“ за спас во АБА-лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва од 20 часот и гостуваат на екипата на Мега Бемакс во рамки на 18.коло во АБА-лигата. Овој натпревар е од голема важност за македонскиот првак,...

МЗТ Скопје одново не издржа во финишот, ФМП замина со двата бода

МЗТ Скопје го доживеа 11 пораз во кошаркарската АБА лига. Синоќа во Спортскиот центар Јане Сандански загуби од ФМП со 72:65 во 13 коло од Регионалното натпреварување. Иако беше во...

Македонија без странци во претквалификациите

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на првиот тренинг во пресрет на претквалификацискиот циклус за ЕП 2021, на кој се појавија 15 репрезентативци: Војдан...