Акцијата за ослободување на брегот на Охридското Езеро од бетон продолжи и на плажата Канео во Охрид

Уривањето бетонски платформи, плочи и потпорни ѕидови на крајбрежјето на Охридското Езеро продожи денеска со активности на плажата Канео во Стариот дел на Охрид. Со компресор се уриваат бетонските структури...

Засега нема препорака за дополнителни рестриктивни мерки во однос на отворањето на границите, вели Филипче

Интензивно ја следиме ситуацијата во однос на отворањето на границите и интензивно разговараме билатерално со претставници на околните земји, но засега нема препорака која би потекнала од анализа на нашите...

Две медицински лица од кумановската болница по втор пат позитивни на корона вирус

Две медицински лица од кумановската болница по втор пат се позитивни на корона вирус. Ова за Телма го потврдува и директората на болницата Снежана Захариева која вели дека и тие...

Регистрирани 475 прекршоци за неносење маски во изминатите 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 475 прекршоци. Министерството за внатрешни работи денеска...

БРИМА: Расте стравот кај населението од можноста за зараза со коронавирусот

Кај населението во земјава се бележи зголемен страв од можноста за зараза со коронавирусот. Се намалува скептицизмот на луѓето за опасноста и заканите од вирусот, а влошената ситуација со епидемијата...

Филипче: Лекови има во секое време, со укинувањето на квотите решен деценискиот проблем

Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт во аптеките ширум целата држава – решен е деценискиот проблем. Сега, граѓаните имаат достапни лекови во секое време, наведуваат од Министерството за...

Сулејман Ибрахим: Подршка добивам од цела Македонија да истраам до крај

Семејството на 38 годишниот Булен Ибрахим кој почина лани по компликации од рутинска операација, ќе го обжали решнието на Обвинителството, кое ги отфрли кривичните пријави за лекарска грешка. Јавниот обвиниел...

Дерковски: За изборите ни останува да ги завршиме само техничките работи

Сите прашања за одржување на предвремените избори на 15 јули се решени, остануваат уште некои технички, како заклучување на избирачкиот список, дистрибуцијата на избирачките материјали, но и обуките на избирачките...

Формирани медицинските избирачки одбори, лекарите не сакаат да бидат дел од редовните

Од ковид одделенија директно во избирачки одбори. 500 медицински лица веќе се распределени во специјалните избирачки одбори кои на 13 јули ќе го спроведат гласањето на лицата кои се во...

ДУИ : Разрешувањето на Зибери од директорската фукција на ЦЈЗ е дискриминација, политичка одмазда и задирање во семејните врски

Срамен чин на политичка одмазда од СДСМ , напад врз слободата на изразување, дискриминација, со која треба да се позанимава Комисијата за антидискриминација и задирање во семејните врски. Со овие...