Земјите членки на ЕУ до денеска на пладне го финализираат списокот на земји за кои ги отвораат границите

Земјите членки на ЕУ до денеска на пладне го финализираат списокот на земји за кои ги отвораат границитеа на пладне треба писмено да се изјаснат за списокот на земји за...

ВМРО-ДПМНЕ: На 15-ти јули да заврши времето кога политичарите ќе бидат привилегирани

На 15-ти јули треба да победи обновата и да заврши времето кога политичарите ќе бидат привилегирани. Тие треба да бидат жртва за сопствениот народ и да направат стратегија како да...

СДСМ со ветување за проветрување на правосудството и со конфронтација со ВМРО-ДПМНЕ околу Преспанскиот договор

Од прочистување на правосудството, преку повисоки плати и пензии, до директна конфронтација со политичките противници околу Преспанскито договор, продолжи денеска изборната кампања на СДСМ. Од Гевгелија нејзиниот лдиер и носител...

Две деца загинаа по превртување на трактор кај Струмица

Денес во 15:15 часот две деца на возраст од 14 и 15 години го загубија животот во сообраќајна несреќа што се случи на мост на реката Струмица, на локалниот пат...

Усогласени препораките за влез во ЕУ, одлука до утре попладне

Главниот критериум за влез на државјани на трети земји во Европската унија ќе биде бројот на новозаразени лица на 100.000 жители во тие земји, што мора да биде „близу или...

12 починати, 132 новозаразени од корона вирус од 868 теста

132 нови случаи на ковид-19 во изминативе 24 часа. Во Скопје-57, Куманово-10, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-7, Тетово-19, Струга-3, Велес-4, Битола-1, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Пробиштип-2, Свети Николе-2, Ресен-1. Направени се 868 теста....

Ново разногласие во ДИК

Последната уредба на Владата за изборите на 15-ти јули предизвика уште една конфронтација на мислења меѓу членовите на ДИК. Овој пат, се појави разногласие околу уредувањето на денот на гласањето...

Се полнат болничките капацитети

Монтажната болница во дворот на Инфективна се прилагодува  за да може да почне да прими поголем брoj на пациенти на кои им треба кислородна поддршка. Инаку болницата има 11 соби...

Компанијата „Grouper“ се приклучи кон владина кампања – нема одговори дали има судир на интереси

Приватната компанија „Grouper“ каде еден од сопствениците е министерката за финансии Ангеловска денес преку официјалната фејсбук страница се приклучи кон владината кампања „Купувам домашно“. Станува збор за мерката со домашни...

Музичарите од денеска може да настапуваат

По пауза од три месеци, Комисијата за заразни болести одлучи да им дозволи на музичарите да се вратат на работа. Усвојувањето на предлозите за организирање музички настапи, на кои работеа...