126 позитивни на корона вирус, 4 починати – Скопје, Тетово и Штип со најмногу нови случаи

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 66 - Куманово 6 - Штип 15 - Прилеп 3 -...

Верските лидери апелираа дека вирусот е реална и сериозна закана

Лидерите на верските заедници во земјава упатија едногласен апел до сите граѓани за одговорен однос кон себеси и ближниот, а опасноста од вирусот да ја сфатат како реална и сериозна...

Ќучук: Земјата да го помине клучниот тестот на демократијата

Политичките сили во Македонија да овозможат земјата да го помине клучниот тестот на демократијата, преку спроведување одговорни и демократски избори, побара денеска известувачот за земјава во Европскиот парламент, Илхан Ќучук....

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна, но не и предметите кои ги отвори. Сите предмети, на кои работеше Специјалното јавно...

ЕУ ја испорача последната серија медицински материјали во земјата за поддршка на борбата против СОВИД-19

Со испорака на 20 монитори за пациентите на интензивна нега, 20 сензорни пулсни оксиметри и 25.000 тестови за КОВИД-19 до Министерството за здравство, Европската Унија ја заокружи испораката на поддршка...

Специјалното јавно обвинителство отиде во историјата

Специјалното јавно обвинителство отиде во историјата. Зградата на рузвелтова се испразни од вработените, во нејзиното депо останаа само прислушкуваните разговори. Шефицата Катица Јанева на денот на згаснувањето е во домашен...

Од утре се отвораат два аеродроми во Македонија

Во 6 часот утрината од скопскиот аеродром ќе полета првиот авион на „Виз ер“ за Бремен, а првите патници во земјава ќе слетаат три часа подоцна од Истанбул. Првиот лет...

ДСПДП: Вклучување на деца во политичка кампања е недозволиво

Државниот совет за превенција на детското претстапништво соопшти денеска дека вклучувањето на лицата под 18 години во било какви активности поврзани со изборната кампања е недозволиво и не е во...

Европскиот Парламент бара изборна кампања без лаги и заплашувања

Европратениците одговорни за односите со Северна Македонија во Европскиот Парламент бараат кредибилна, транспарентна и објективна изборна кампања без дезинформации и заплашувања, јави дописничката на МИА од Брисел. -На 15 јули,...

Сончево и многу топло до 38 степени

Сончево и многу топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец ќе преовладува денеска во земјава. Минималната температура ќе биде во интервал...