Границите на ЕУ остануваат затворени за македонските граѓани

Границите на Европската унија остануваат затворени за македонските граѓани. Европската совет ја објави листата на земји за кои ги крева рампите за влез. Македонија не е меѓу нив. На листата...

140 пациенти во моментов се лекуваат во ГОБ 8-ми септември

ГОБ „8-ми септември“ станува најголем ковид центар – во моментов таму се лекуваат 140 пациенти. А , само во последното деноноќие се примени 18 пациенти. На кислородна поддршка се околу...

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено во болницата во Козле во Скопје, а каде...

Македонија не ги исполни епидемиолошките критериуми за патување на нејзините граѓани во ЕУ

Одлуката на Советот на ЕУ за влез на граѓани од трети земји на територијата на Унијата од 1 јули падна, Северна Македонија не ги исполнува епидемиолошките критериуми. И покрај препораката...

По над 10 илјади патници дневно влегуваат преку Блаце и Табановце откако се отворија границите

И по десет пати повеќе патници од времето на карантинот влегуваат во државата од Србија и Косово откако Македонија ги отвори границите на 26-ти јуни. Бројките на МВР покажуваат дека...

Ќе се отстрани и втората од трите галии во коритото на Вардар

Непловните бродови на Вардар ќе отпловат во минатото – цврсто стојат на ставот раководните луѓе на Град Скопје. Три галии се во коритото на реката во строгиот центар на градот,...

Лекарите во Нови Пазар со свртен грб ја пречекаа Брнабиќ по експлозијата на корона вирусот во градот

Лекарите во Нови Пазар со свртени грбови ја пречекаа српската премиерка Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар кои по експлозијата на Ковид 19 го посетија најголемиот град во...

Секој ден по 20-тина нови случаи во Тетовско

Во тетовско-гостиварскиот регион расте бројот на заразени со Ковид 19. По дваесетина нови случаи речиси секојдневно се регистрираат на тетовското подрачје. Од минатата недела започна зголемување на бројката на заразени...

Македонија со најголема стапка на смртност во регионот

Македонија најмногу трага по корона вирусот од сите останатите балкански земји. Со 28 илјади тестирања на еден милион жител, во пети на здравствените власти им се единствено колегите од Босна,...

Седуммина заболени на гинекологија во Прилеп

Седум здравствени работници од Гинеколошкото одделение во прилепската болница се позитвини на Ковид-19. Четири се болничарки, три медициснки сестри а 9 вработени кои биле во контакт со нив се во...