Коронавирусот затвори осум џамии во Кичево

Во Кичево до вчера 30 лица беа заразени со коронавирусот од кои 25 се активни, а меѓу нив е и имамот на една градска џамија во Кичево. Од оваа причина...

Високите температури носат опасност од труење со храна

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата за храна и ветеринарство...

Боки 13 повторно на обвинителна клупа – почнува судењето за „Меѓународен сојуз“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска започнува судењето за „Меѓународен сојуз“, во кој обвинети за измама и перење пари се Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина...

Граничните премини кон Грција отворени, но патници нема

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се...

Лицата со Ковид-19, во самоизолација, болни, немоќни и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни избори на 15 јули. Оние што...

Камерман во МТВ почина од коронавирус

Шенол Ахмети (51), камерман во МТВ, ноќеска ја загуби битката со коронавирусот. Тој бил хоспитализиран минатата недела, а состојбата рапидно се влошила последните неколку дена поради што бил приклучен на...

Филипче: Нападот на докторката во ГОБ „8 Септември“ крајно непочитување на здравствените работници

Министерот за здравство Венко Филипче го осуди вечерашниот напад на докторка во ГОБ „8 Септември“ од семејство на почината пациентка од КОВИД-19, оценувајќи дека тој чин е крајно непочитување на...

Еден од приведените во инцидентот во 8-ми септември е позитивен на КОВИД 19

Шест лица вечерва се приведени во полициската станица Гази Баба по инцидентот и заканите кон докторка во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје, јавува државната агенција МИА. Еден од...

(видео) Закани со оружје на ГОБ 8-ми септември, полиција привела двајца

Попладнево две лица се приведени откако се обиделе да влезат во ГОБ 8-ми Септември и барале да го земат телото на нивна блиска почината од КОВИД 19 и да го...

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на...