Заев: Можни се решенија за проблемот со Грција и за интеграцијата во НАТО и ЕУ

- Воедно, посветени сме на наоѓање начин да се надмине проблемот што го има Република Грција со името на нашата држава. Веруваме дека тоа е можно преку инклузивен пристап дома...

Во Собранието продолжува дебатата за законот за јазиците

Во Собранието денеска седница ќе одржи комисијата за европски прашања, на која на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазиците во второ читање. Комисијата ќе ги разгледува поднесените амандмани...

Заев – Брнабиќ: Секое прашање да се решава со дијалог

Македонија го почитува дијалогот што Србија го отвори со Косово односно меѓу Белград и Приштина и верувам дека во интерес на Србија ќе биде најдено решение. Ние тоа го поддржуваме...

Одложено судењето за „Триста“, Поповски на боледување

Поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски, кој е обвинет во предметот „Триста“ на СЈО денеска не дојде на рочиштето во скопскиот Кривичен суд од здравствени причини. Судењето е одложено...

Поднесени 90 амандмани за законот за употреба на јазиците

Вкупно 90 амандмани се поднесени за Предлог-законот за употреба на јазиците до Комисијата за европски прашања во Собранието до завршувањето на рокот. Најмногу 84 поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ четири и...

Хан: За националните цели потребна е поддршка од сите клучни играчи

Еврокомесарот за проширување и добрососедство Јоханес Хан денеска во Скопје истакна дека една од главните цели на неговата посета е да го потенцира континураниот интерес на Брисел за случувањата во...

Хан уверен дека партиите се посветени на европската перспектива

По дводневната посета на Скопје, еврокомесарот Јоханес Хан заминува, како што вели, уверен дека сите клучни играчи во земјава се посветени на европската перспектива. Тоа била и неговата цел –...

Одобрено обвинението за уривањето на Космос

Уривањето на Космос се сели во судница. Советот за оценка го потврдил обивнението за „ТНТ“ каде меѓу 7-мината обвинети, на врвот од обвинителната листа се експремиерот Никола Груевски, ексминистерот  Миле...

Невозможно е да се признае автокефалноста на МПЦ без согласност од СПЦ

Синодот на Бугарската православна црква ќе заседава утре, ама добро упатени извори за Телма велат дека писмото од МПЦ нема да се најде на дневен ред. Најверојатно тоа ќе се...