Продолжува триумфалната серија на Хјустон

Кошаркарите на Хјустон го совладаа Шарлот и ја забележа деветтата последователна победа по која изби на третото место на Западот додека второпласираниот тим во Источната конференција Торонто е поразен на...

Вечното кошаркарско дерби за МЗТ Скопје

Во 143-тото вечно кошаркарско дерби МЗТ Скопје во салата Градски парк го совлада најголемиот ривал Работнички со 74:70 и му се реваншира на противникот за поразот на домашен терен во...

Дербито на Западот за Голден Стејт

Во дуелот на водечките екипи на Западот, Голден Стејт беше поуспешен од Денвер додека Торонто славеше на гостувањето во Њу Орлеанс и се задржа на втората позиција во Источната конференција....

ЛЕБРОН ЏЕЈМС СО 32,311 ПОЕНИ Е 4.СТРЕЛЕЦ ВО НБА ИСТОРИЈАТА

Лејкерс  претрпеа  уште еден пораз на домашен терен од тимот на Денвер,синоќа од  99-115 . 35 неуспехот на „Eзерџиите“  сезонава со кој паднаа на 11 место на Западната конференција, остана...

АБА 2: МЗТ ОД 3.МЕСТО ВО ПЛЕЈ-ОФОТ

Македонскиот вице првак  ќе влезе од 3.позиција  во плеј-офот во АБА 2 Лигата, откако во претпоследното коло од регуларниот дел на сезоната се врати со  пораз  79-91 од Сутјеска.После 21.коло,''Металците''...

МЗТ Скопје ја преслуша Рогашка за пласман во плеј-офот во АБА 2

МЗТ Скопје и официјално се пласираше во плеј-офот во АБА2-лигата, откако вечерва со 84-70 ја совлада словенечка Рогашка во рамки на 20.коло. Ова значи дека нашиот тим е помеѓу најдобрите...

Њујорк по три месеци победи на домашен терен

По серијата од 18 последователни порази, Њујорк во последните три настапи стигна до вториот триумф, а ја забележаа првата победа пред своите навивачи по пауза од скоро три месеци. Њујорк...

Кошаркарите се пласираа во квалификациите за ЕП

Во последниот натпревар од претквалификациите за настап на Европското првенство, Македонија на гостувањето против Романија забележа пораз од 65:53 и за само еден поени ја задржаа првата позиција во групата...

Тимот на Леброн го победи тимот на Јанис на НБА „Ол стар“

Во последниот трет ден од 68.НБА Ол Стар викенд кој се одржа во Шарлот се соочија екипи  избрани од своите капитени,Леброн Џејмс и Јанис Адетокумбо.Победи составот на Џејмс со 178-164...

ДАВИТКОВ ОСТАНА БЕЗ ПЛЕЈМЕЈКЕРОТ КОСТОСКИ

Селекторот Јорданчо Давитков се судри со нов проблем во подготовките за  натпревар против Романија. Александар Костоски објави завршување на репрезентативната кариера. Кошаркарот кој има 30 години веќе подолго време размислувал...