ЗАДАР СЛАВЕШЕ ВО СКОПЈЕ,МЗТ ПО ПОТЕШКИОТ ПАТ ДО АБА 1

Мзт не го искористи домашниот терен и дозволи Задар да замине се брејк од Скопје,откако имаше водтвсо и од 51-37 на стартот од 3 четвртина.Гостите од Хрватска се вратија од...

ГОЛДЕН СТЕЈТ ПОБЕДИ ВО ЛОС АНЏЕЛЕС

Убедливи 132-105 за Голден Стејт над Клиперс  во третиот меч од четвртфиналното разигрување  на Западната конференција.Синоќа во Лос Анџелес, Кевин Дурент беше лидер на Вориорс со 38 поени,Кари постигна 21...

ПРИМОРСКА СО БРЕЈК ВО СКОПЈЕ ЈА ОСВОИ АБА 2

Првиот настап во финалната серија на МЗТ во Јане Сандански не успеа да ја одложи промоцијата на Приморска во АБА 2 шампион.Иако прикажа подобра игра од натпреварите во Копер,македонскиот вице...

Вестбрук за историја, дербито на Западот за Голден Стејт

Во дуелот на водечките екипи на Западот, Голден Стејт го совлада Денвер, Оклахома славеше над Лос Алџелес Лејкерс, а Расел Вестбрук влезе во историјата на НБА лигата. Оклахома триумфираше во...

АБА 2 ПЛЕЈ-ОФ: ПРИМОРСКА ВОДИ СО 2-0 ПРОТИВ МЗТ

Мзт Скопје не успеа да изедначи на 1-1 во плеј-оф серијата со Приморска во желба да направи брејк во Копер.Екипата од Словенија победи со  95-72 , стигна на чекор до...

МЗТ декласиран од Приморска: Утре има шанса за поправен

МЗТ Скопје стартуваше со убедлив пораз во финалето во АБА2-лигата на гостувањето кај Приморска. Нашиот тим загуби со 93-71, по што словенечкиот претставник поведе со 1-0 во серијата подобар од...

Пораз на Голден Стејт, Денвер поуспешен од Оклахома

Победа и пораз на водечките екипи во Западната конференција. Лидерот Голден Стејт го загуби мечот против Минесота додека Денвер беше поуспешен во дуелот против Оклахома. Актуелниот шампион по продолжение од...

Познати квалитативните групи пред жрепката за СП

Утре во раните утрински часови во Шензен ќе бидат познати групите за првиот дел од кошаркарскиот Мундијал. Пред утрешната жрепка за првата фаза од Светското првенство во кошарка што ќе...

Јокиќ му донесе триумф на Денвер, Торонто подобар од ЛА Лејкерс

Денвер со поените на Никола Јокиќ во последната секунда од натпреварот го совлада Далас, а второпласираниот тим на Истокот, Торонто беше поуспешен од Лос Анџелес Лејкерс. Денвер го совлада Далас...

Победа за загревање пред плејофот: МЗТ убедлив против Спарс

МЗТ Скопје со победа против Спарс Сараево од 93-77 го заврши регуларниот дел од сезоната во АБА2-лигата. Овој дуел беше само увертира на она што следува во плејофот, бидејќи токму...