Милвоки поведе против Торонто со 2:0

Кошаркарите на Милвоки повторно ја искористија предноста на домашниот терен и во финалната серија на Истокот против Торонто поведоа со 2:0. Милвоки славеше со 125:103, а првата ѕвезда во домашниот...

Њу Орлеанс со најмногу среќа во лотаријата

Во лотаријата за годинешниот драфт право прв да избира доби тимот на Њу Орлеанс. Њу Орлеанс имаше најмногу среќа во лотаријата и го добија правото први да бираат на драфтот...

Антиќ нов претседател на МКФ

Перо Антиќ е новиот претседател на Македонската кошаркарска федерација. Во пресрет на денешното собрание од трката се повлекоа двајцата противкандидати Владимир Темелковски и досегашниот прв човек Петар Наумовски па така...

Шампионот поведе во финалето на Западот

Голден Стејт го совлада Портланд со 116:94 и поведе со 1:0 во финалната серија во Западната конференција. И покрај фактот што настапи без еден од најдобрите играчи, Кевин Дурент, Голден...

МЗТ НЕ УСПЕА ДА СЕ ВРАТИ ВО АБА 1,ЗАДАР ЈА ДОБИ ’’МАЈСТОРКАТА’’

Кошаркарите на МЗТ Скопје и  наредната сезона ќе играат  во втората Аба дивизија,откако претрпеа пораз на  мајсторката со Задар за кам бек во  АБА 1.   Задар  го пополни последното...

Бостон триумфираше против Милвоки

Кошаркарите на Бостон на стартот од полуфиналната серија на Истокот направија изненадување совладувајќи го Милвоки, бранителот на трофејот Голден Стејт поведе со 1:0 во дуелот против Хјустон. Бостон го совлада...

Јасикевичиус се сели во НБА

Шарунас Јасикевичиус е еден од кандидатите за нов тренер на Кливленд. Легендата на литванската кошарка во моментов е на чело на Жалгирис, а според пишувањето на американските медиуми менаџерот на...

Голден Стејт во следната фаза од разигрувањето

Бранителот на трофејот во НБА лигата, Голден Стејт во шестиот натпревар од првата рунда во разигрувањето го совлада Лос Анџелес Клиперс и во полуфиналето на Западот ќе се соочи со...

Реал Мадрид се пласираше на Ф4 во Евролигата

Вечерва се играат два натпревари од четврт-финалната серија во разигрувањето за шампионската титула во кошаркарската Евролига. По вчерашниот триумф над Панатинаикос, кошаркарите на Реал Мадрид се првите учесници на завршниот...

Торонто, Филаделфија и Портланд во полуфиналето

Комплетирани се полуфиналните двојки во разигрувањето за титулата во Источната конференција. За место во финалето ќе се соочат Милвоки - Бостон и Филаделфија - Торонто. Филаделфија го совлада Бруклин со...